Blog

Belçika'da e-ticaret pazarı büyüklüğü ve Türkiye karşılaştırması

27 Ağustos 2016
Türkiye'de eTicaret pazarının geleceğini analiz etmek için Avrupa ülkelerine bakmamız yeterli

Belçika'da e-ticaret pazarı büyüklüğü ve Türkiye karşılaştırması

Belçika'da e-ticaret ile ilgili bugün yayınlanan veriler ışığında bir analiz yapmak istedik.     

İnternete erişim engelleniyor mu?

27 Ağustos 2016
İnternetin bütün dünyayı saran bir iletişim kanalı olmasının en güzel yanlarından birisi de, ilk baştan bu yana, internet erişiminin hiç engellenemeyeceği düşüncesi oldu belki de. Bugünler ülkemizde, erişim kısıtlama ile ilgili farklı gelişmeler meydana geliyor. Bir e-ticaret alt yapı sağlayıcı olarak, gündeme kendi açımızdan yaklaştık.

Yaklaşık 1 aydır  Türkiye'de herkesi tedirgin eden gelişmeler üst üste yaşanmaya devam ediyor.   Bu gelişmeler, piyasalara durgunluk olarak yansıyınca,  gelişmeler iş dünyasını da ilgilendirmeye başladı.

TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda  kabul edilen torba yasa ile, internet erişimi ile ilgili kararlar alındı.  

Dijital Reklam Pastası Büyüyor!

27 Ağustos 2016
Reklam deyince, gazete ve televizyon reklamları hep aklımıza gelir, oysa yeni dünya yani internet yep yeni reklam mecraları ile karşımıza çıkıyor.

Gazeteler, televizyonlar, radyo ve açık hava reklamları derken internet hatta cep telefonu bile reklam alanı hâline geldi.

Bu mecraların içerisinde ölçülebildiği için hızla büyüyen internet reklam pastasının Türkiye pazarının büyüklüğü 10 yıl önce 500 bin TL civarında iken geçen yıl itibarıyla 750 milyon TL'ye ulaştı.

Yurtdışı online alışverişlerimiz hızla artıyor

27 Ağustos 2016
Kendi kartlarımız ile yurtdışında yapılan online alışverişlerin artması bir çok açıdan değerlendirilebilir, ilk akla gelenlerden birisi yerli e-ticaret pazarında tüketicinin ulaşamadığı ürünleri yurt dışından tedarik ediyor olması olabilir. O zaman bu ürünleri tespit edip iç pazarda doğrudan satışa sunmak veya ikame ürünleri satışa sunmak oldukça önemli.

Türkiye'deki Visa kart sahiplerinin geçen yılın ilk 9 ayında yurt dışındaki alışveriş sitelerinden yaptıkları harcamalar 2010'un aynı dönemine göre yüzde 34 artışla 268 milyon avroya ulaştı. 

Kimler E-ticaret yapıyor?

27 Ağustos 2016
Mevcut e-ticaret müşterilerinin demografik dağılımının bilinmesi, e-ticaret sitesi açarken doğru kararın verilebilmesi açısından büyük önem taşıyor. Tüketicinin henüz yeterince zenginleşmediği bir kategoride yola başlamak çok fazla sabır gerektirebilir.

Milyonlarca mail, mesaj ve içerik trafiği hakkında en son rakamları hepimiz merak ederiz. Türkiye'de kaç kişinin interneti var? Bu insanlar internette ne yapıyor? soru örnekleri gibi yüzlerce soruyu merak edip dururuz. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşalım.

Önce Türkiye'deki kitlenin cinsiyetine bakalım. Türk internet kullanıcısının %61'i erkek, %39'u kadın. Bunu Facebook Reklamları da doğruluyor.

Mobil Ödeme devri başladı kredi kartının pabucu dama!

27 Ağustos 2016
Mobil ödeme çok yaygın olmamakla birlikte terih edilmeye başlanan bir ödeme yöntemi, bazı kanuni düzenlemelerin yapılması durumunda önünün çok açılacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Amerikalı Gartner Inc şirketi tarafından piyasalara ilişkin yapılan araştırmalar ışığında mobil ödeme sisteminin bu sene 140 milyondan fazla kişinin kullanması bekleniyor.

İnternetMobil Ödeme Sistemi Giderek Yaygınlaşıyor Amerikalı Gartner Inc şirketi tarafından piyasalara ilişkin yapılan araştırmalar ışığında mobil ödeme sisteminin bu sene 140 milyondan fazla kişinin kullanması bekleniyor.

E-ticaret'e yakın takip geliyor

27 Ağustos 2016
E-tiaret zaten iş modeli itibari ile takibe çok yatkın bir ticaret şekli. Hem para tahsilatı tarafında, hem de lojistik tarafında takip çok kolay. Devlet bu konuda adımları hızla atarak, kayıtlı ticareti artırmaya devam ediyor.

İnternet üzerinden yapılan ticaret kayıt altına alınıyor. Kredi kartı kullanılarak gerçekleştirilen elektronik ticaretin vergilendirilmesi için de çalışma yapılıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, internet üzerinden ticaretin teknolojik gelişmelere paralel giderek yaygınlık kazanması ve yüksek hacimli alışverişlerle ortaya çıkan vergi kaybı, ilgili kuruluşları da harekete geçirdi.

3D Güvenlik Dönemi Resmi Olarak Başladı

27 Ağustos 2016
3D güvenlik, internetten alışverişe olan güveni artıracak ve dolandırıcılığı minimize edecek harika bir teknoloji.

İnternet artık ülkemizde ve tüm dünyada insaların ortak kullandığı bir yeni dünya oldu. Bu dünyada gerçek alış verişler dönemi çoktandır başlamıştı. Bunun yanında bu alışverişler yapılırken bir sorun ortaya çıktı. Tabiki Kredi Kartıyla Ödeme. İşte Kredi Kartı Online ödemelerine ekstra bir güvenlik geldi 3d

Türkiye Bankalar Birliği, internet üzerinden kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alışverişin güvenliğinin artırılması için geliştirilen 3D güvenlik doğrulama imkanının 1 Ocak itibarıyla kullanıma hazır hale getirildiğini bildirdi.

Krizden çıkışın en hızlı yolu e-ticaret

27 Ağustos 2016
Krizler iş hacimlerini düşürdüğü için, böyle dönemlerde e-ticaret öne çıkmaya başlıyor. E-Ticaretin en büyük faydası olan minimum gider ile iş yapabilme modeli, kriz dönemlerinde sabit giderler altında ezilen küçük girişimci için bir fırsat oluyor.

İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME) Marmara Bölge Müdür Yardımcısı Zeynep İyiler, yaşanan ekonomik krizden kurtulmanın en kolay yolunun e-ticaret olduğunu söyledi.

E-Pazarlama Nedir?

27 Ağustos 2016
E-ticaret nedir bilmeden e-ticarete girmeye başlamak, çok büyük risk almak demektir. O zaman ilgili kavramları biir bir öğrenerek yola koyulmak lazım.

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve iş hayatında kullanılmaya başlanması ile birçok iş alanının geleneksel yöntemlerini değiştirmiş ve e-business denilen kavram ortaya çıkmıştır. 
 


1 2
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.